| Manufacturers: | CUI, Inc. |
|---|---|
| Product Category: | DC DC Converters |
| Data Sheet: | VBS20-S5-1R2 |
| Description: | DC DC CONVERTER 1.2V 20W |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | CUI, Inc. |
| Product Category | DC DC Converters |
| Type | Non-Isolated PoL Module |
| Series | VBS20 |
| Features | Remote On/Off, OCP, UVLO |
| Packaging | - |
| Efficiency | 76% |
| Part Status | Obsolete |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Power (Watts) | 20W |
| Package / Case | 6-DIP Module |
| Control Features | Enable, Active High |
| Size / Dimension | 2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 1.2V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Operating Temperature | -25°C ~ 71°C |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V |
| Current - Output (Max) | 6A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |