| Manufacturers: | CUI, Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Terminal Blocks - Wire to Board |
| Data Sheet: | TBL002A-350-12GY-2GY |
| Description: | TERMINAL BLOCK, SCREWLESS, 3.50, |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | CUI, Inc. |
| Product Category | Terminal Blocks - Wire to Board |
| Color | Gray |
| Pitch | 0.138" (3.50mm) |
| Series | TBL002A-350 |
| Current | 2A |
| Voltage | 300V |
| Features | Interlocking (Side), Push Button Actuated |
| Packaging | Tray |
| Wire Gauge | 20-24 AWG |
| Part Status | Active |
| Screw Thread | - |
| Mounting Type | Through Hole, Kinked Pin |
| Torque - Screw | - |
| Number of Levels | 1 |
| Wire Termination | Screwless - Push Button Clamp |
| Mating Orientation | 45° (135°) Angle with Board |
| Dielectric Material | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
| Positions Per Level | 12 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Clamp Material - Plating | - |
| Screw Material - Plating | - |
| Contact Material - Plating | Phosphor Bronze - Tin Plated |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $1.64 | $1.61 | $1.58 |