| Manufacturers: | CUI, Inc. |
|---|---|
| Product Category: | AC DC Desktop, Wall Adapters |
| Data Sheet: | SDI150-18-U-P51 |
| Description: | AC-DC, 18 VDC, 8.34 A, SW, C14 D |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | CUI, Inc. |
| Product Category | AC DC Desktop, Wall Adapters |
| Form | Desktop (Class I) |
| Series | SDI150-U (150W) |
| Approvals | CE, cULus, FCC, GS, PSE |
| Efficiency | Level VI, CoC Tier 2 |
| Input Type | Cord (Sold Separately) |
| Cord Length | 48" (1.22m) |
| Part Status | Active |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Polarization | - |
| Power (Watts) | 150W |
| Input Connector | IEC 320-C14 |
| Region Utilized | International |
| Voltage - Input | 90 ~ 264 VAC |
| Output Connector | Power DIN, 4 Pin |
| Size / Dimension | 7.09" L x 2.91" W x 1.61" H (180.0mm x 74.0mm x 41.0mm) |
| Voltage - Output | 18V |
| Operating Temperature | -30°C ~ 65°C (With Derating) |
| Current - Output (Max) | 8.34A |
| No Load Power Consumption | 150mW (Max) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $63.57 | $62.30 | $61.05 |