| Manufacturers: | CUI, Inc. |
|---|---|
| Product Category: | AC DC Converters |
| Data Sheet: | PSF-75-D |
| Description: | AC/DC CONVERTER 2X27.6V 5V 75W |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | CUI, Inc. |
| Product Category | AC DC Converters |
| Type | Open Frame |
| Series | PSF-75 (75W) |
| Features | Adjustable Output, DC Input Capable, Universal Input |
| Approvals | CE, cURus, TUV |
| Efficiency | 87% |
| Part Status | Obsolete |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Power (Watts) | 75W |
| Voltage - Input | 90 ~ 264 VAC |
| Size / Dimension | 4.84" L x 3.74" W x 1.22" H (123.0mm x 95.0mm x 31.0mm) |
| Number of Outputs | 3 |
| Voltage - Output 1 | 27.6V |
| Voltage - Output 2 | 27.6V |
| Voltage - Output 3 | 5V |
| Voltage - Output 4 | - |
| Voltage - Isolation | 3kV |
| Minimum Load Required | - |
| Operating Temperature | -20°C ~ 70°C (With Derating) |
| Current - Output (Max) | 2.2A, 1.15A, 3A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |