| Manufacturers: | CUI, Inc. |
|---|---|
| Product Category: | DC DC Converters |
| Data Sheet: | P78A03-1000 |
| Description: | DC DC CONVERTER 3.3V 3W |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | CUI, Inc. |
| Product Category | DC DC Converters |
| Type | Linear Regulator Replacement |
| Series | P78A-1000 |
| Features | SCP |
| Packaging | Tube |
| Efficiency | 87% |
| Part Status | Active |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Power (Watts) | 3W |
| Package / Case | 3-SIP Module |
| Control Features | - |
| Size / Dimension | 0.46" L x 0.33" W x 0.41" H (11.6mm x 8.5mm x 10.4mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 3.3V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Input (Max) | 28V |
| Voltage - Input (Min) | 7V |
| Current - Output (Max) | 1A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $4.11 | $4.03 | $3.95 |