| Manufacturers: | CUI, Inc. |
|---|---|
| Product Category: | DC DC Converters |
| Data Sheet: | NDM3Z-90HS-A-001 |
| Description: | DC DC CONVERTER 0.6-1.8V 90A |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | CUI, Inc. |
| Product Category | DC DC Converters |
| Type | Non-Isolated PoL Module, Digital |
| Series | Novum® NDM3Z-90 |
| Features | Digital |
| Packaging | Bulk |
| Efficiency | 92.5% |
| Part Status | Active |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 26-SMD Module |
| Size / Dimension | 2.00" L x 0.75" W x 0.37" H (50.8mm x 19.1mm x 9.5mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 0.6 ~ 1.8V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C |
| Voltage - Input (Max) | 14V |
| Voltage - Input (Min) | 7.5V |
| Current - Output (Max) | 90A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $49.92 | $48.92 | $47.94 |