| Manufacturers: | CUI, Inc. |
|---|---|
| Product Category: | DC Brushless Fans (BLDC) |
| Data Sheet: | CFM-8025V-232-330-20 |
| Description: | FAN AXIAL 80X25MM 24VDC WIRE |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | CUI, Inc. |
| Product Category | DC Brushless Fans (BLDC) |
| RPM | 3200 RPM |
| Noise | 33.0 dB(A) |
| Width | 25.00mm |
| Series | CFM-80V |
| Weight | 0.165 lb (74.84 g) |
| Air Flow | 41.1 CFM (1.15m³/min) |
| Fan Type | Tubeaxial |
| Features | Auto Restart, Speed Sensor (Tach) |
| Approvals | CE, cURus, TUV |
| Part Status | Active |
| Termination | 3 Wire Leads |
| Bearing Type | omniCOOL™ Magnetic Sleeve |
| Power (Watts) | 1.80W |
| Voltage Range | 8 ~ 27.6VDC |
| Static Pressure | 0.180 in H2O (44.8 Pa) |
| Voltage - Rated | 24VDC |
| Lifetime @ Temp. | 70000 Hrs @ 40°C |
| Material - Blade | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Material - Frame | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Size / Dimension | Square - 80mm L x 80mm H |
| Ingress Protection | - |
| Current Rating (Amps) | 0.075A |
| Operating Temperature | 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $4.13 | $4.05 | $3.97 |