| Manufacturers: | CUI, Inc. |
|---|---|
| Product Category: | DC DC Converters |
| Data Sheet: | AE40-EW-S24 |
| Description: | DC DC CONVERTER 24V 40W |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | CUI, Inc. |
| Product Category | DC DC Converters |
| Type | Isolated Module |
| Series | AE40-EW (40W) |
| Features | OCP, OVP, SCP |
| Efficiency | 84% |
| Part Status | Active |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Power (Watts) | 40W |
| Package / Case | 7-DIP Module |
| Control Features | - |
| Size / Dimension | 3.50" L x 2.50" W x 0.98" H (89.0mm x 63.5mm x 25.0mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 24V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Voltage - Isolation | 4kV |
| Operating Temperature | -25°C ~ 70°C (With Derating) |
| Voltage - Input (Max) | 1200V |
| Voltage - Input (Min) | 200V |
| Current - Output (Max) | 1.67A |
| Supplier Device Package | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $86.00 | $84.28 | $82.59 |