| Manufacturers: | CUI, Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Encoders |
| Data Sheet: | ACZ11BR4E-15FD1-20C |
| Description: | ROTARY ENCODER INCREMENT 20PPR |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | CUI, Inc. |
| Product Category | Encoders |
| Detent | Yes |
| Series | ACZ11 |
| Orientation | Vertical |
| Output Type | Quadrature (Incremental) |
| Part Status | Active |
| Encoder Type | Incremental |
| Actuator Type | 6mm Dia Flatted End |
| Mounting Type | PCB, Through Hole |
| Built in Switch | Yes |
| Voltage - Supply | 5V |
| Termination Style | PC Pin |
| Pulses per Revolution | 20 |
| Rotational Life (Cycles Min) | 30K |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $3.48 | $3.41 | $3.34 |