| Manufacturers: | CTS Resistor Products |
|---|---|
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Data Sheet: | 73U3108N |
| Description: | RES SMD 1G OHM 30% 0805 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | CTS Resistor Products |
| Product Category | Chip Resistor - Surface Mount |
| Series | 73U3 |
| Features | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Tolerance | ±30% |
| Resistance | 1 GOhms |
| Composition | Thick Film |
| Part Status | Active |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | - |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.026" (0.65mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | 0805 |
| Temperature Coefficient | 0/ -3500ppm/°C |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |