| Manufacturers: | CTS Resistor Products |
|---|---|
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Data Sheet: | 73M5R036F |
| Description: | RES 0.036 OHM 1% 5W 4527 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | CTS Resistor Products |
| Product Category | Chip Resistor - Surface Mount |
| Series | 73M5 |
| Features | Current Sense |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Tolerance | ±1% |
| Resistance | 36 mOhms |
| Composition | Metal Film |
| Part Status | Active |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 5W |
| Package / Case | Nonstandard |
| Size / Dimension | 0.449" L x 0.272" W (11.40mm x 6.90mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.071" (1.80mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | 4527 |
| Temperature Coefficient | ±50ppm/°C |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $4.81 | $4.71 | $4.62 |