| Manufacturers: | CTS Resistor Products |
|---|---|
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Data Sheet: | 73M2AR043F |
| Description: | RES 0.043 OHM 1% 2W 2512 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | CTS Resistor Products |
| Product Category | Chip Resistor - Surface Mount |
| Series | 73M2A |
| Features | Current Sense |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Tolerance | ±1% |
| Resistance | 43 mOhms |
| Composition | Metal Film |
| Part Status | Active |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 2W |
| Package / Case | 2512 (6432 Metric) |
| Size / Dimension | 0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.035" (0.90mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | 2512 |
| Temperature Coefficient | ±50ppm/°C |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.86 | $0.84 | $0.83 |