GL135F33CDT
Manufacturers: CTS-Frequency Controls
Product Category: Crystals
Data Sheet: GL135F33CDT
Description: CRYSTAL 13.500000 MHZ 18PF SMD
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer CTS-Frequency Controls
Product Category Crystals
Type MHz Crystal
Series ATSSMGL
Ratings -
Frequency 13.5MHz
Packaging Tape & Reel (TR)
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Operating Mode Fundamental
Package / Case HC-49/US
Load Capacitance 18pF
Size / Dimension 0.461" L x 0.197" W (11.70mm x 5.00mm)
Frequency Stability ±30ppm
Frequency Tolerance ±30ppm
Height - Seated (Max) 0.169" (4.30mm)
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 40 Ohms