CB3-5I-7M3728
Manufacturers: CTS-Frequency Controls
Product Category: Oscillators
Data Sheet: CB3-5I-7M3728
Description: XTAL OSC XO 7.3728MHZ HCMOS TTL
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer CTS-Frequency Controls
Product Category Oscillators
Type XO (Standard)
Output HCMOS, TTL
Series CB3
Ratings -
Function Enable/Disable
Frequency 7.3728MHz
Packaging Tape & Reel (TR)
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator Crystal
Package / Case 4-SMD, No Lead
Size / Dimension 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Voltage - Supply 5V
Frequency Stability ±25ppm
Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max) 25mA