CA70C3203HMT
Manufacturers: CTS-Frequency Controls
Product Category: Oscillators
Data Sheet: CA70C3203HMT
Description: XTAL OSC XO 32.0MHZ 1.8V SMD
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer CTS-Frequency Controls
Product Category Oscillators
Type XO (Standard)
Output HCMOS, TTL
Series CA70
Ratings AEC-Q200
Function Enable/Disable
Frequency 32MHz
Packaging Tape & Reel (TR)
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator Crystal
Package / Case 4-SMD, No Lead
Size / Dimension 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Voltage - Supply 1.8V
Frequency Stability ±50ppm
Height - Seated (Max) 0.055" (1.40mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Supply (Max) 25mA