CA50C1603GLT
Manufacturers: CTS-Frequency Controls
Product Category: Oscillators
Data Sheet: CA50C1603GLT
Description: XTAL OSC XO 16.0MHZ 3.3V SMD
Function Enable/Disable
Frequency 16MHz
Package / Case 4-SMD, No Lead
Size / Dimension 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Voltage - Supply 3.3V
Frequency Stability ±50ppm
Height - Seated (Max) 0.051" (1.30mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Current - Supply (Max) 40mA