CA32C0802NNT
Manufacturers: CTS-Frequency Controls
Product Category: Oscillators
Data Sheet: CA32C0802NNT
Description: XTAL OSC XO 8.0MHZ 2.5V SMD
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer CTS-Frequency Controls
Product Category Oscillators
Type XO (Standard)
Output HCMOS, TTL
Series CA32
Ratings AEC-Q200
Function Enable/Disable
Frequency 8MHz
Packaging Tape & Reel (TR)
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator Crystal
Package / Case 4-SMD, No Lead
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Voltage - Supply 2.5V
Frequency Stability ±100ppm
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)
Operating Temperature -40°C ~ 150°C
Current - Supply (Max) 40mA