CA25C1227HMT
Manufacturers: CTS-Frequency Controls
Product Category: Oscillators
Data Sheet: CA25C1227HMT
Description: XTAL OSC XO 12.288MHZ 1.8V SMD
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer CTS-Frequency Controls
Product Category Oscillators
Type XO (Standard)
Output HCMOS, TTL
Series CA25
Ratings AEC-Q200
Function Enable/Disable
Frequency 12.288MHz
Packaging Tape & Reel (TR)
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator Crystal
Package / Case 4-SMD, No Lead
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Voltage - Supply 1.8V
Frequency Stability ±150ppm
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Supply (Max) 15mA