| Manufacturers: | CTS-Frequency Controls |
|---|---|
| Product Category: | Oscillators |
| Data Sheet: | CA25C0404GNT |
| Description: | XTAL OSC XO 4.0MHZ 2.5V SMD |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | CTS-Frequency Controls |
| Product Category | Oscillators |
| Type | XO (Standard) |
| Output | HCMOS, TTL |
| Series | CA25 |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Function | Enable/Disable |
| Frequency | 4MHz |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Base Resonator | Crystal |
| Package / Case | 4-SMD, No Lead |
| Size / Dimension | 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm) |
| Voltage - Supply | 2.5V |
| Frequency Stability | ±30ppm |
| Height - Seated (Max) | 0.039" (1.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Current - Supply (Max) | 20mA |
| Absolute Pull Range (APR) | - |
| Spread Spectrum Bandwidth | - |
| Current - Supply (Disable) (Max) | 10µA |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $1.05 | $1.03 | $1.01 |