CA20C1603HLT
Manufacturers: CTS-Frequency Controls
Product Category: Oscillators
Data Sheet: CA20C1603HLT
Description: XTAL OSC XO 16.0MHZ 3.3V SMD
Function Enable/Disable
Frequency 16MHz
Package / Case 4-SMD, No Lead
Size / Dimension 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Voltage - Supply 3.3V
Frequency Stability ±50ppm
Height - Seated (Max) 0.031" (0.80mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Supply (Max) 20mA