CA20C1002NLT
Manufacturers: CTS-Frequency Controls
Product Category: Oscillators
Data Sheet: CA20C1002NLT
Description: XTAL OSC XO 10.0MHZ 3.3V SMD
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer CTS-Frequency Controls
Product Category Oscillators
Type XO (Standard)
Output HCMOS, TTL
Series CA20
Ratings AEC-Q200
Function Enable/Disable
Frequency 10MHz
Packaging Tape & Reel (TR)
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator Crystal
Package / Case 4-SMD, No Lead
Size / Dimension 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Voltage - Supply 3.3V
Frequency Stability ±100ppm
Height - Seated (Max) 0.031" (0.80mm)
Operating Temperature -40°C ~ 150°C
Current - Supply (Max) 20mA