656L10405I2T
Manufacturers: CTS-Frequency Controls
Product Category: Oscillators
Data Sheet: 656L10405I2T
Description: XTAL OSC XO 104.0000MHZ LVDS SMD
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer CTS-Frequency Controls
Product Category Oscillators
Type XO (Standard)
Output LVDS
Series 656L
Ratings -
Function Enable/Disable
Frequency 104MHz
Packaging Tape & Reel (TR)
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator Crystal
Package / Case 6-SMD, No Lead
Size / Dimension 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Voltage - Supply 2.5V
Frequency Stability ±25ppm
Height - Seated (Max) 0.073" (1.85mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max) 23mA (Typ)