637E15006A2T
Manufacturers: CTS-Frequency Controls
Product Category: Oscillators
Data Sheet: 637E15006A2T
Description: XTAL OSC XO 84.7739MHZ LVPECL
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer CTS-Frequency Controls
Product Category Oscillators
Type XO (Standard)
Output LVPECL
Series 637
Ratings -
Function Enable/Disable
Frequency 84.7739MHz
Packaging Tape & Reel (TR)
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator Crystal
Package / Case 6-SMD, No Lead
Size / Dimension 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Voltage - Supply 2.5V
Frequency Stability ±20ppm
Height - Seated (Max) 0.067" (1.70mm)
Operating Temperature -10°C ~ 60°C
Current - Supply (Max) 88mA