636L3C066M66600
Manufacturers: CTS-Frequency Controls
Product Category: Oscillators
Data Sheet: 636L3C066M66600
Description: XTAL OSC XO 66.6660MHZ HCMOS TTL
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer CTS-Frequency Controls
Product Category Oscillators
Type XO (Standard)
Output HCMOS, TTL
Series 636
Ratings -
Function Enable/Disable
Frequency 66.666MHz
Packaging Tape & Reel (TR)
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator Crystal
Package / Case 4-SMD, No Lead
Size / Dimension 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Voltage - Supply 3.3V
Frequency Stability ±50ppm
Height - Seated (Max) 0.051" (1.30mm)
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max) 40mA