| Manufacturers: | CTS-Frequency Controls |
|---|---|
| Product Category: | Crystals |
| Data Sheet: | 4P038F35CET |
| Description: | CRYSTAL 3.840000 MHZ |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | CTS-Frequency Controls |
| Product Category | Crystals |
| Type | MHz Crystal |
| Series | ATSSM4P |
| Ratings | - |
| Frequency | 3.84MHz |
| Part Status | Obsolete |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Operating Mode | Fundamental |
| Package / Case | 4-SMD, No Lead |
| Load Capacitance | 20pF |
| Size / Dimension | 0.512" L x 0.191" W (13.00mm x 4.85mm) |
| Frequency Stability | ±50ppm |
| Frequency Tolerance | ±30ppm |
| Height - Seated (Max) | 0.205" (5.20mm) |
| Operating Temperature | -20°C ~ 70°C |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 150 Ohms |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |