353SB3C320R
Manufacturers: CTS-Frequency Controls
Product Category: Oscillators
Data Sheet: 353SB3C320R
Description: XTAL OSC VCXO 32.0000MHZ HCMOS
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer CTS-Frequency Controls
Product Category Oscillators
Type VCXO
Output HCMOS
Series 353
Ratings -
Function Enable/Disable
Frequency 32MHz
Packaging Tape & Reel (TR)
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator Crystal
Package / Case 6-SMD, No Lead
Size / Dimension 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Voltage - Supply 5V
Frequency Stability ±50ppm
Height - Seated (Max) 0.055" (1.40mm)
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max) 30mA