| Manufacturers: | CR Magnetics, Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Current Sensors |
| Data Sheet: | CR45-Y |
| Description: | SENSOR CURRENT INDICATOR 100A AC |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | CR Magnetics, Inc. |
| Product Category | Current Sensors |
| Output | LED |
| Series | CR45 |
| Accuracy | - |
| Frequency | 50Hz ~ 1kHz |
| Linearity | - |
| Packaging | Bulk |
| Part Status | Active |
| Sensitivity | 2A |
| Sensor Type | Current Indicator |
| Polarization | Bidirectional |
| For Measuring | AC |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Response Time | - |
| Package / Case | Module |
| Voltage - Supply | Self Powered |
| Current - Sensing | 100A |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Temperature | -10°C ~ 85°C |
| Current - Supply (Max) | - |
| Supplier Device Package | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $17.60 | $17.25 | $16.90 |