| Manufacturers: | CONEC |
|---|---|
| Product Category: | D-Sub Connectors |
| Data Sheet: | DLS3XSSAG04X |
| Description: | CONN DSUB RCPT 25POS PNL MNT IDC |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | CONEC |
| Product Category | D-Sub Connectors |
| Color | - |
| Series | - |
| Features | Feed Through |
| Packaging | - |
| Wire Gauge | 26-28 AWG |
| Part Status | Active |
| Termination | IDC, Ribbon Cable |
| Contact Form | - |
| Contact Type | Signal |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Connector Type | Receptacle, Female Sockets |
| Contact Finish | Gold |
| Flange Feature | Housing/Shell (4-40) |
| Number of Rows | 2 |
| Voltage Rating | 125V |
| Backset Spacing | - |
| Connector Style | D-Sub |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Ingress Protection | IP20 |
| Dielectric Material | Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled |
| Number of Positions | 25 |
| Current Rating (Amps) | 1A |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Shell Material, Finish | - |
| Contact Finish Thickness | - |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Shell Size, Connector Layout | 3 (DB, B) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $4.24 | $4.16 | $4.07 |