8F8SPA28S58K40X
Manufacturers: CONEC
Product Category: D-Sub Connectors
Data Sheet: 8F8SPA28S58K40X
Description: CONN D-SUB PLUG 8POS R/A SLDR
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer CONEC
Color Black
Series -
Features Board Lock, Filter, Grounding Indents, Mounting Brackets
Packaging Bulk
Wire Gauge -
Part Status Active
Termination Solder
Contact Form -
Contact Type Power
Mounting Type Board Edge, Through Hole, Right Angle
Connector Type Plug, Male Pins
Contact Finish Gold
Flange Feature Housing/Shell (4-40)
Number of Rows 1
Voltage Rating -
Backset Spacing 0.467" (11.85mm)
Connector Style D-Sub, Combo
Contact Material Copper Alloy
Ingress Protection -
Dielectric Material Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Number of Positions 8 (Power)
Current Rating (Amps) 40A