| Manufacturers: | C&K |
|---|---|
| Product Category: | Rocker Switches |
| Data Sheet: | SW13A65NA01BI |
| Description: | SWITCH ROCKER SPDT 6.5A 125V |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | C&K |
| Product Category | Rocker Switches |
| Series | SW, COMAX |
| Circuit | SPDT |
| Features | - |
| Packaging | Tray |
| Part Status | Active |
| Actuator Type | Concave (Curved) |
| Mounting Type | Panel Mount, Snap-In |
| Electrical Life | 6,000 Cycles |
| Mechanical Life | - |
| Switch Function | On-Off-On |
| Actuator Marking | No Marking |
| Termination Style | Quick Connect - 0.250" (6.3mm) |
| Ingress Protection | - |
| Voltage Rating - AC | 125V |
| Color - Actuator/Cap | Bisque |
| Current Rating (Amps) | 6.5A (AC) |
| Operating Temperature | 0°C ~ 65°C |
| Panel Cutout Dimensions | Rectangular - 28.30mm x 14.20mm |
| Illumination Type, Color | - |
| Illumination Voltage (Nominal) | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $1.56 | $1.53 | $1.50 |