| Manufacturers: | C&K |
|---|---|
| Product Category: | Pushbutton Switches |
| Data Sheet: | PS-12G01 |
| Description: | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 14V |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | C&K |
| Product Category | Pushbutton Switches |
| Type | Standard |
| Series | PS, COMAX |
| Circuit | SPDT |
| Features | - |
| Packaging | Bulk |
| Part Status | Active |
| Actuator Type | Round, Button |
| Mounting Type | Panel Mount, Rear |
| Electrical Life | 20,000 Cycles |
| Mechanical Life | 20,000 Cycles |
| Switch Function | On-On |
| Termination Style | Socketable |
| Ingress Protection | - |
| Voltage Rating - DC | 14V |
| Color - Actuator/Cap | Natural |
| Current Rating (Amps) | 1A (DC) |
| Operating Temperature | -20°C ~ 70°C |
| Panel Cutout Dimensions | - |
| Illumination Type, Color | - |
| Illumination Voltage (Nominal) | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $3.34 | $3.27 | $3.21 |