| Manufacturers: | C&K |
|---|---|
| Product Category: | Magnetic Sensors - Position, Proximity, Speed (Modules) |
| Data Sheet: | MPS80WGW |
| Description: | SENSOR REED SW SPST-NO SCRW 2PCS |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | C&K |
| Product Category | Magnetic Sensors - Position, Proximity, Speed (Modules) |
| Type | Reed Switch |
| Series | MPS |
| Output Type | SPST-NO |
| Part Status | Obsolete |
| Must Operate | 50.80mm |
| Must Release | 50.80mm |
| Package / Case | Rectangular, Wire Leads |
| Voltage - Supply | - |
| Actuator Material | Magnet |
| Termination Style | Screw Terminal |
| Operating Temperature | -40°C ~ 100°C (TA) |