X1250ANBB
Manufacturers: Bulgin
Product Category: Rocker Switches
Data Sheet: X1250ANBB
Description: SWITCH ROCKER DPST 16A 250V
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Bulgin
Series 1250
Circuit DPST
Features -
Packaging Bulk
Part Status Active
Actuator Type Concave (Curved)
Mounting Type Panel Mount, Flange
Electrical Life -
Mechanical Life -
Switch Function On-Off
Actuator Marking No Marking
Termination Style PC Pin
Ingress Protection -
Voltage Rating - AC 250V
Voltage Rating - DC 30V
Color - Actuator/Cap Black
Current Rating (Amps) 16A (AC), 1A (DC)
Operating Temperature -
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 26.30mm x 12.40mm