PX0695/30/63
Manufacturers: Bulgin
Product Category: Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Data Sheet: PX0695/30/63
Description: PWR ENT RCPT IEC320-2-2F PNL QC
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Bulgin
Fuse No
Series PX
Features -
Approvals CSA, ENEC, UL, VDE
Packaging Bulk
Filter Type Unfiltered - Commercial
Part Status Active
Termination Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Current - UL 15A
Voltage - UL 250VAC
Current - IEC 10A
Mounting Type Panel Mount, Snap-In
Voltage - IEC 250VAC
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Connector Style IEC 320-2-2/F (C14 Variant)
Panel Thickness 0.118" (3.00mm)
Switch Features -
Ingress Protection -
Fuse Holder, Drawer -
Number of Positions 3
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 32.26mm x 24.77mm