| Manufacturers: | Bulgin |
|---|---|
| Product Category: | Circular Connectors |
| Data Sheet: | PX0649 |
| Description: | CONN CIRC MALE 3POS |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Bulgin |
| Product Category | Circular Connectors |
| Color | Black |
| Series | General Purpose |
| Features | - |
| Packaging | Bulk |
| Shielding | Unshielded |
| Orientation | Keyed |
| Part Status | Obsolete |
| Termination | Solder |
| Applications | General Purpose |
| Shell Finish | - |
| Cable Opening | 0.236" (6.00mm) |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Connector Type | Plug, Male Pins |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Shell Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Voltage Rating | 250VAC |
| Insert Material | - |
| Shell Size, MIL | - |
| Contact Material | Brass |
| Mounting Feature | - |
| Ingress Protection | - |
| Number of Positions | 3 (2 + PE) |
| Shell Size - Insert | - |
| Current Rating (Amps) | 3A |
| Operating Temperature | -20°C ~ 60°C |
| Contact Finish - Mating | Tin |
| Backshell Material, Plating | - |
| Material Flammability Rating | UL94 HB |
| Contact Finish Thickness - Mating | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |