| Manufacturers: | Bud Industries |
|---|---|
| Product Category: | Boxes |
| Data Sheet: | PN-1334 |
| Description: | BOX PLASTIC GRAY 7.87"L X 4.72"W |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Bud Industries |
| Product Category | Boxes |
| Color | Gray |
| Design | Cover Included |
| Height | 2.958" (75.13mm) |
| Series | PN |
| Weight | 0.9 lb (408.23g) |
| Ratings | IP65, NEMA 1,2,4,4X,12,13, UL-508 |
| Features | Card Guides, PCB Supports |
| Material | Plastic, Polycarbonate |
| Thickness | 0.120" (3.05mm) |
| Part Status | Active |
| Area (L x W) | 37.2in² (240cm²) |
| Shipping Info | Shipped from Digi-Key |
| Container Type | Box |
| Size / Dimension | 7.874" L x 4.724" W (200.00mm x 119.99mm) |
| Material Flammability Rating | UL94 HB |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $23.40 | $22.93 | $22.47 |