| Manufacturers: | Bud Industries |
|---|---|
| Product Category: | Boxes |
| Data Sheet: | NBF-32044 |
| Description: | BOX ABS GRAY 27.55"L X 19.68"W |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Bud Industries |
| Product Category | Boxes |
| Color | Gray |
| Design | Hinged Door, Lid |
| Height | 7.080" (179.83mm) |
| Series | NBF |
| Weight | 16 lbs (7.3kg) |
| Ratings | IP66, NEMA 1,2,4,4X,12,13 |
| Features | PCB Supports, Non-Metallic Hinges |
| Material | Plastic, ABS |
| Thickness | 0.185" (4.70mm) |
| Part Status | Active |
| Area (L x W) | 542in² (3497cm²) |
| Shipping Info | Shipped from Digi-Key |
| Container Type | Box |
| Size / Dimension | 27.550" L x 19.680" W (699.77mm x 499.87mm) |
| Material Flammability Rating | UL94 HB |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $228.35 | $223.78 | $219.31 |