| Manufacturers: | Bud Industries |
|---|---|
| Product Category: | Boxes |
| Data Sheet: | NBF-32030 |
| Description: | BOX ABS GRAY 17.71"L X 13.78"W |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Bud Industries |
| Product Category | Boxes |
| Color | Gray |
| Design | Hinged Door, Lid |
| Height | 7.870" (199.90mm) |
| Series | NBF |
| Weight | 8.9 lbs (4kg) |
| Ratings | IP66, NEMA 1,2,4,4X,12,13 |
| Features | PCB Supports, Non-Metallic Hinges |
| Material | Plastic, ABS |
| Thickness | 0.165" (4.20mm) |
| Part Status | Active |
| Area (L x W) | 244in² (1574cm²) |
| Shipping Info | Shipped from Digi-Key |
| Container Type | Box |
| Size / Dimension | 17.710" L x 13.780" W (449.83mm x 350.01mm) |
| Material Flammability Rating | UL94 HB |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $75.40 | $73.89 | $72.41 |