| Manufacturers: | Bud Industries |
|---|---|
| Product Category: | Racks |
| Data Sheet: | DC-8050-BT |
| Description: | CABINET ASSEMBLY 75.31X27X30.75" |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Bud Industries |
| Product Category | Racks |
| Door | Glass (Front), Steel (Rear) |
| Type | Cabinet Rack |
| Color | Black |
| Style | Enclosed, Back, Front, Sides |
| Series | Datacom |
| Weight | 270 lbs (122.5kg) |
| Features | Cable Entry Systems |
| Material | Metal, Steel |
| Part Status | Active |
| Ventilation | Back, Sides |
| Shipping Info | Drop shipped from the Manufacturer's Warehouse |
| Mounting Rails | Two Pair |
| Number of Units | 40U |
| Dimensions - Panel | 29.250" L x 17.937" W x 70.062" H (742.95mm x 455.60mm x 1779.58mm) |
| Dimensions - Overall | 30.750" L x 27.000" W x 75.312" H (781.05mm x 685.80mm x 1912.93mm) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $2,151.21 | $2,108.19 | $2,066.02 |