| Manufacturers: | Bud Industries |
|---|---|
| Product Category: | Boxes |
| Data Sheet: | CU-18428-W |
| Description: | BOX ABS WHITE 4.14"L X 2.82"W |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Bud Industries |
| Product Category | Boxes |
| Color | White |
| Design | Cover Included |
| Height | 1.398" (35.51mm) |
| Series | Snap Utility |
| Weight | 0.14 lb (63.5g) |
| Ratings | - |
| Features | Cable Management, Mounting Flange, PCB Supports, Wall Mount |
| Material | Plastic, ABS |
| Thickness | 0.087" (2.20mm) |
| Part Status | Active |
| Area (L x W) | 11.7in² (75cm²) |
| Shipping Info | Shipped from Digi-Key |
| Container Type | Box, Potting |
| Size / Dimension | 4.138" L x 2.819" W (105.10mm x 71.60mm) |
| Material Flammability Rating | UL94 HB |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $5.40 | $5.29 | $5.19 |