| Manufacturers: | Bud Industries |
|---|---|
| Product Category: | Boxes |
| Data Sheet: | C-1585 |
| Description: | CABINET STEEL GRAY 7.31"LX9.06"W |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Bud Industries |
| Product Category | Boxes |
| Color | Gray |
| Design | Hinged Lid, Slanted Top |
| Height | 6.500" (165.10mm) |
| Series | C |
| Weight | 2.5 lbs (1.1kg) |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Material | Metal, Steel |
| Thickness | 20 Gauge |
| Part Status | Active |
| Area (L x W) | 66.3in² (428cm²) |
| Shipping Info | Shipped from Digi-Key |
| Container Type | Cabinet |
| Size / Dimension | 7.312" L x 9.062" W (185.72mm x 230.17mm) |
| Material Flammability Rating | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $66.80 | $65.46 | $64.15 |