| Manufacturers: | Bud Industries |
|---|---|
| Product Category: | Boxes |
| Data Sheet: | BT-2740 |
| Description: | BOX PLSTC TRN BLUE 9.45"LX6.3"W |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Bud Industries |
| Product Category | Boxes |
| Color | Translucent - Blue |
| Design | Cover Included |
| Height | 3.543" (90.00mm) |
| Series | BT |
| Weight | 1.4 lbs (635g) |
| Ratings | IP65, NEMA 1,2,4,4X,12,13 |
| Features | PCB Supports |
| Material | Plastic, Polycarbonate |
| Thickness | 0.120" (3.05mm) |
| Part Status | Active |
| Area (L x W) | 59.5in² (384cm²) |
| Shipping Info | Shipped from Digi-Key |
| Container Type | Box |
| Size / Dimension | 9.449" L x 6.299" W (240.00mm x 160.00mm) |
| Material Flammability Rating | UL94 V-2 |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $34.10 | $33.42 | $32.75 |