| Manufacturers: | Bud Industries |
|---|---|
| Product Category: | Boxes |
| Data Sheet: | ATX-10509 |
| Description: | JUNCTION BOX ALUM 6.3"L X 6.3"W |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Bud Industries |
| Product Category | Boxes |
| Color | Gray |
| Design | Cover Included |
| Height | 3.583" (91.00mm) |
| Series | ATX |
| Weight | 3.4 lbs (1.5kg) |
| Ratings | IP66 |
| Features | PCB Supports, Sealing Gasket |
| Material | Metal, Aluminum |
| Thickness | 0.165" (4.20mm) |
| Part Status | Active |
| Area (L x W) | 39.7in² (256cm²) |
| Shipping Info | Shipped from Digi-Key |
| Container Type | Junction Box |
| Size / Dimension | 6.299" L x 6.299" W (160.00mm x 160.00mm) |
| Material Flammability Rating | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $167.60 | $164.25 | $160.96 |