| Manufacturers: | Bud Industries |
|---|---|
| Product Category: | Boxes |
| Data Sheet: | AN-2811-AB |
| Description: | BOX ALUM BLACK 1.97"L X 1.77"W |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Bud Industries |
| Product Category | Boxes |
| Color | Black |
| Design | Cover Included |
| Height | 1.118" (28.40mm) |
| Series | AN-A |
| Weight | 0.23 lb (104.33g) |
| Ratings | IP68, NEMA 4X,6,6P,12,13 |
| Features | Mounting Flange, PCB Supports, Watertight |
| Material | Metal, Aluminum |
| Thickness | 0.120" (3.05mm) |
| Part Status | Active |
| Area (L x W) | 3.48in² (22.5cm²) |
| Shipping Info | Shipped from Digi-Key |
| Container Type | Box |
| Size / Dimension | 1.965" L x 1.770" W (49.91mm x 44.96mm) |
| Material Flammability Rating | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $18.50 | $18.13 | $17.77 |