| Manufacturers: | Bud Industries |
|---|---|
| Product Category: | Boxes |
| Data Sheet: | AN-2808 |
| Description: | BOX ALUM NATURAL 8.76"L X 5.76"W |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Bud Industries |
| Product Category | Boxes |
| Color | Natural |
| Design | Cover Included |
| Height | 3.250" (82.55mm) |
| Series | AN |
| Weight | 4.9 lbs (2.2kg) |
| Ratings | IP65, NEMA 1,2,4,4X,12,13, UL-508 |
| Features | Card Guides, Mounting Flange, PCB Supports, Watertight |
| Material | Metal, Aluminum |
| Thickness | 0.120" (3.05mm) |
| Part Status | Discontinued at Digi-Key |
| Area (L x W) | 50.5in² (326cm²) |
| Shipping Info | Shipped from Digi-Key |
| Container Type | Box |
| Size / Dimension | 8.764" L x 5.758" W (222.61mm x 146.25mm) |
| Material Flammability Rating | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |