| Manufacturers: | Bud Industries |
|---|---|
| Product Category: | Boxes |
| Data Sheet: | AN-2804-B |
| Description: | BOX ALUM BLACK 4.54"L X 3.54"W |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Bud Industries |
| Product Category | Boxes |
| Color | Black |
| Design | Cover Included |
| Height | 2.165" (55.00mm) |
| Series | AN |
| Weight | 1 lb (453.59g) |
| Ratings | IP65, NEMA 1,2,4,4X,12,13, UL-508 |
| Features | Card Guides, Mounting Flange, PCB Supports, Watertight |
| Material | Metal, Aluminum |
| Thickness | 0.130" (3.30mm) |
| Part Status | Discontinued at Digi-Key |
| Area (L x W) | 16.1in² (104cm²) |
| Shipping Info | Shipped from Digi-Key |
| Container Type | Box |
| Size / Dimension | 4.535" L x 3.543" W (115.19mm x 89.99mm) |
| Material Flammability Rating | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |