HCPL-4534-020E
Manufacturers: Broadcom Limited
Product Category: Optoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
Data Sheet: HCPL-4534-020E
Description: OPTOISO 5KV 2CH TRANSISTOR 8DIP
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Broadcom Limited
Series -
Packaging Tube
Input Type DC
Output Type Transistor
Part Status Active
Mounting Type Through Hole
Package / Case 8-DIP (0.300", 7.62mm)
Number of Channels 2
Voltage - Isolation 5000Vrms
Vce Saturation (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 100°C
Rise / Fall Time (Typ) -
Voltage - Output (Max) 20V
Supplier Device Package 8-DIP
Current - Output / Channel 8mA
Current Transfer Ratio (Max) 50% @ 16mA
Current Transfer Ratio (Min) 15% @ 16mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 1.5V
Turn On / Turn Off Time (Typ) 200ns, 600ns
Current - DC Forward (If) (Max) 25mA