| Manufacturers: | Bourns, Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Data Sheet: | SRP7028A-R22Y |
| Description: | FIXED IND 220NH 23A 2.8 MOHM SMD |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Bourns, Inc. |
| Product Category | Fixed Inductors |
| Type | Wirewound |
| Series | SRP7028A |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Q @ Freq | 5 @ 100kHz |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Shielding | Shielded |
| Tolerance | ±30% |
| Inductance | 220nH |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Nonstandard |
| Material - Core | Carbonyl Powder |
| Base Part Number | SRP7028A |
| Size / Dimension | 0.287" L x 0.260" W (7.30mm x 6.60mm) |
| DC Resistance (DCR) | 2.8mOhm Max |
| Current - Saturation | 40A |
| Current Rating (Amps) | 23A |
| Height - Seated (Max) | 0.118" (3.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C |
| Supplier Device Package | - |
| Frequency - Self Resonant | 150MHz |
| Inductance Frequency - Test | 100kHz |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |