| Manufacturers: | Bourns, Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Data Sheet: | SRP1205-5R6Y |
| Description: | FIXED IND 5.6UH 8.5A 11.4 MOHM |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Bourns, Inc. |
| Product Category | Fixed Inductors |
| Type | Wirewound |
| Series | SRP1205 |
| Ratings | - |
| Q @ Freq | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Shielding | Shielded |
| Tolerance | ±25% |
| Inductance | 5.6µH |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Nonstandard |
| Material - Core | Ferrite |
| Base Part Number | SRP1205 |
| Size / Dimension | 0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm) |
| DC Resistance (DCR) | 11.4mOhm Max |
| Current - Saturation | 8A |
| Current Rating (Amps) | 8.5A |
| Height - Seated (Max) | 0.220" (5.60mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C |
| Supplier Device Package | - |
| Frequency - Self Resonant | 30MHz |
| Inductance Frequency - Test | 100kHz |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $1.27 | $1.24 | $1.22 |