| Manufacturers: | Bourns, Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Fuses |
| Data Sheet: | SF-0402S200M-2 |
| Description: | 0402 SMD SLOW BLOW MULTILAYER 2. |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Bourns, Inc. |
| Product Category | Fuses |
| Color | - |
| Series | SinglFuse™ SF-0402SxxxM |
| Approvals | - |
| Fuse Type | Board Mount (Cartridge Style Excluded) |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Part Status | Active |
| Melting I²t | 0.07 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Response Time | Slow Blow |
| Package / Case | 0402 (1005 Metric) |
| Base Part Number | SF-0402 |
| Size / Dimension | 0.039" L x 0.020" W x 0.020" H (1.00mm x 0.51mm x 0.51mm) |
| DC Cold Resistance | 0.035 Ohms |
| Voltage Rating - DC | 24V |
| Current Rating (Amps) | 2A |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 35A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |